Prehrana

Prehrana starejših psov

Kakovostni prehrani in dobri veterinarski oskrbi lahko pripišemo, da je povprečna starost psov še višja. Kakšna pa naj bo prehrana starejših psov?

Starost bi bolezen, temveč proces, ki so ga deležna vsa živa bitja. Je vsota sprememb, ki nastajajo v telesu.

Te spremembe so:

  • zmanjševanje mišične mase,
  • zmanjšana potreba po gibanju,
  • zmanjšana volja za delo,
  • zmanjšano delovanje ledvic,
  • slabša imunska sposobnost,
  • slabše delovanje čutil,
  • zmanjšana sposobnost koncentracije,
  • spremembe na koži in dlaki …

Vse opisano lahko vpliva tudi na potrebe po hrani (zmanjšan tek) in na slabši izkoristek hranljivih snovi, kar je seveda povezano s starostnimi spremembami na prebavilih. Prebavila nasploh postanejo bolj občutljiva, žival ne prenaša več določene hrane, lahko se ji spremeni okus …

Kakšno hrano naj dobi?

Še zlasti psom, ki imajo težave z zobovjem, damo mehko hrano. Meso mora biti razrezano na majhne koščke ali mleto. Prav je, da dnevni obrok razdelimo na dva ali tri dele. Po obroku moramo psu omogočiti mirovanje in čas, da hrano prebavi. Upoštevajmo, da so starejši psi bolj občutljivi na menjavo hrane, zato mora biti prehod na novo hrano obvezno postopen. Namesto kosti bo bolje, da seniorčka razveselimo s koščkom suhega kruha ali s kakšnim sadjem.

Ne pozabimo na vodo, to mora imeti pes stalno na voljo. Opazujmo, ali dovolj pije, saj starejši psi pogosto izgubijo občutek za žejo.

Pa še to: če dajemo starejšemu psu surovo hrano (”barfanje”), ponavadi dobi premalo vitaminov in mikroelementov. Če je pes sicer zdrav in v dobri telesni kondiciji, se bodo težave zaradi pomanjkanja teh snovi pojavile šele po nekaj letih ”barfanja”. Znaki pomanjkanja vitaminov in mikroelementov so lahko nespecifični: težave s kožo, nesvetleča dlaka, občutljivost na različne okužbe, utrujenost … Še najbolje, da se o načinu prehranjevanja posvetujemo z veterinarjem, ki to področje obvlada.

Andrej Podreberšek (objavljeno v reviji Moj pes)