Aktualno Zdravje & nega

Bolhe in klopi – najbolj nadležne nadloge hišnih ljubljenčkov

Narava se počasi prebuja v vsej svoji lepoti, z njo pa tudi nadloge, ki prežijo na naše kosmate ljubljenčke. V mislih imamo predvsem bolhe in klope, torej težave, s katerimi se srečuje vsak lastnik psov in mačk.

Bolhe so majhni insekti, ki so stalno v gibanju. V nasprotju s klopi, ki se po enkratnem ugrizu ne premikajo več, lahko žival ugriznejo tudi večstokrat v enem dnevu, kar povzroča zelo neprijetno draženje in srbenje. Zelo pogosto se razvije tudi alergija na bolšjo slino, ki je v veterinarski praksi najpogosteje opisana alergijska reakcija pri psih in mačkah. V najhujših primerih lahko bolhe s pitjem krvi pri manjših živalih povzročijo slabokrvnost, prenašajo pa lahko tudi nevarne bakterijske bolezni in najpogostejšo pasjo trakuljo.

Zaradi načina razmnoževanja so bolhe tudi velik higienski problem za lastnike, ki si s kosmatinci delijo bivalne prostore. Kar 95 % bolh namreč predstavljajo razvojne oblike, ki so raznesene po vseh prostorih, kjer se žival giblje. Bolhe gredo lahko s psov na mačke in obratno, saj niso vrstno specifični zajedavci. Zdravilo, ki uničuje bolhe in učinkuje tudi na njihove razvojne oblike, je treba nanesti na žival, zelo pomembna pa je tudi ustrezna skrb za bivalni prostor živali.

Klope po negativnem vplivu na zdravje ljudi prekašajo samo še komarji in tudi pri psih ni nič drugače. Prenašajo povzročitelje nevarnih bolezni, ki lahko resno ogrozijo zdravje naših domačih živali. Večina klopov na gostitelja preži na izpostavljenih mestih, npr. na vrhu travne bilke ali grmovja, in ga zazna z receptorji. Zato je zelo pomembno, da lastniki po vsakem sprehodu psa pregledajo in odstranijo morebitne klope.

Še neprisesani klopi na živali so nevarni tudi za ljudi, saj ista vrsta klopov (t. i. gozdni klop) zajeda tako pse in mačke kot ljudi. Klopa najlaže odstranimo s posebno pinceto, tako da ga zgrabimo čim bližje glavi. Uporaba olja se odsvetuje, saj lahko klop refleksno izloči še več sline, kar lahko poveča možnost za okužbo. Če želimo svojega ljubljenčka dobro zaščititi, moramo zaščito uporabljati vse leto, saj so klopi pri nas aktivni že pri 5 °C.

Fypryst® Combo poleg fipronila vsebuje tudi učinkovino S-metopren, ki poleg odraslih bolh uničuje tudi njihova jajčeca, ličinke in bube ter tako prekine njihov razvojni krog. Uporablja se pri psih, mačkah in dihurjih, potrebno pa ga je nanašati 1-krat na mesec. Z uporabo Krkinega Fyprysta® Comba boste rešeni klopov in bolh, vaš ljubljenček pa bo brezskrbno užival tudi v toplejših mesecih, ki so pred nami.

Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z veterinarjem ali s farmacevtom.