Terapevtska vloga psov postaja vse pomembnejša in dokazano pripomore k bistvenemu izboljšanju različnih zdravstvenih tegob ali motenj, ki jih je pri ljudeh vse več. Terapevtski pes namreč deluje kot izjemen motivator.
Od hiperaktivnih otrok do dementnih starostnikov
Kot ugotavljajo v Slovenskem društvu za terapije s pomočjo psov Tačke pomagačke, se, denimo, hiperaktivni otroci v prisotnosti psa umirijo, izboljša se njihova koncentracija pri opravljanju šolskih nalog. Osebe z demenco so v prisotnosti terapevtskega psa fizično in verbalno aktivnejše. Osebe s fizičnimi ali možganskimi okvarami pozabijo na lastne omejitve, se sprostijo, gibanje in komunikacija postaneta sproščeni z opaznim izboljšanjem itd. Pes je izjemen motivator, ki uporabnike, ne glede na njihovo starost, spodbuja k aktivnejšemu sodelovanju pri izvajanju kognitivnih in motoričnih spretnosti.
Pomembna je predvsem stabilnost psa
Z veliko mero potrpežljivosti pri pozornem šolanju in vzgoji lahko odlični terapevtski psi postanejo tudi posvojenci iz zavetišč. Pasma namreč pri tem ni pomembna, ključno pa je, da je pes psihično in fizično stabilen, umirjen, ljubeč, da uživa v stiku z neznanimi ljudmi. Seveda mora biti socializiran in vzgojen.
Zahtevna pot do pripravništva terapevtskega para
V postopku usposabljanja terapevtskega psa v društvu Tačke pomagačke najprej opravijo testiranje psa o primernosti za terapevtsko dejavnost, sledi obvezno tridnevno strokovno in praktično usposabljanje vodnika in psa, nato pa začne pripravniški par pod vodstvom mentorja 25-urno praktično usposabljanje v ustanovah. Sledi še zaključni izpit iz pripravništva.
Terapevtsko delo v 130 ustanovah
Terapevtski pari (vodnik in pes), ki delujejo v okviru društva Tačke pomagačke, izvajajo šest različnih programov terapij s pomočjo psov v okoli 130 ustanovah po vsej Sloveniji, in sicer v URI Soča, Psihiatrični bolnišnici Ljubljana, MKZ Rakitna, v domovih za starejše, v varstveno delovnih centrih, šolah, vrtcih in knjižnicah. Pogosto so prisotni tudi na javnih prireditvah, kjer osrednjo pozornost namenjajo ozaveščanju ljudi o odgovorni in spoštljivi oskrbi psov in tudi vseh drugih živali.
Zgodbe, ki se dotaknejo …
Kot pravijo v društvu, se jih najbolj dotaknejo uspehi pri otrocih. Npr. otroka, ki je imel velike težave z branjem, je možnost, da bere psu, izjemno motivirala, branje je vadil brez nagovarjanja staršev ali učiteljev. Otrok s težavami pri matematiki je s šiviljskim metrom meril pasje tačke, svoje noge, roke …, sešteval, odšteval, množil, delil in ob koncu ure ugotovil, da računanje res ni težko in da je matematika zabavna.
V Avstriji terapije s pomočjo psov na recept
Terapija s pomočjo psov bi glede na rezultate kaj lahko postala del javnega zdravstva. V Avstriji, denimo, imajo terapije s pomočjo psov na recept, v Angliji in nekaterih državah ZDA pa so plačljive. Primer dobre prakse je švicarski center Rehab iz Basla, v katerem nudijo svojim varovancev tudi terapije s pomočjo različnih živali.
– povzeto po reviji Moj pes